Loading...
You are here:  Home  >  Reading Room  >  Current Article

Jak pisać kreatywnie?

Mówisz sobie w duchu, że w końcu napiszesz tekst. Uruchamiasz pusty dokument, a w Twojej głowie podobnie, jak na ekranie monitora pusta biała kartka. Klapa gwarantowana? Jasne, że nie. Dowiedz się jak pisać kreatywnie, kiedy chcesz.

Myśli tworzą rzeczywistość

Każde dzieło powstaje najpierw w umyśle artysty. Dopiero później następuje cały proces tworzenia, który w zależności od wiedzy, umiejętności, talentu, czasu i wielu innych czynników prowadzi do przeniesienia początkowej wizji w ramy świata rzeczywistego. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że im „czystszy” pomysł tym lepszy finalny produkt. Czysty pomysł, o którym wspominam wykreuje się jedynie w umyśle odprężonym i pozbawionym wszelkich ograniczających przekonań.

Przy okazji muszę dla Twojego dobra zaznaczyć, że jeżeli nie lubisz, nie chcesz i musisz coś napisać Twój tekst będzie wyrazem tych uczuć. Uważam, że najwspanialsze w sztuce pisania jest przekazywanie za jej pośrednictwem osobistych emocji.

Filozofia kreatywnego pisania

Przejdźmy jednak do konkretów. Sposób na wyzwolenie kreatywności, który zamierzam Ci przedstawić nie jest w żaden sposób trwały. Nie uczyni z Ciebie geniusza w pięć minut. Wiem jednak jedno. Po jego zaaplikowaniu przynajmniej podczas pisania ważnego tekstu zrobisz to na granicy osobistych możliwości. Przedstawiony schemat działań możesz oczywiście powtarzać w zależności od potrzeb.

Przygotowania

 • Uporządkuj miejsce pracy,
 • Stwórz listę ulubionych piosenek przynajmniej na godzinę oraz zestaw motywacyjny (filmiki, cytaty sukcesu, wspomnienia). Podczas pisania słuchaj muzyki, ponieważ rytm połączony z pisaniem synchronizuje półkule mózgowe,
 • Opracuj swój własny arkusz Molley’a. Jednym słowem zdobądź białą kartkę A4 z czarną kropką na jej środku,
 • Przygotuj stoper.

Technika oświeconego pisania

 • Wygospodaruj pięć minut.
 • Zmotywuj się za pomocą wcześniej stworzonego zestawu. 
 • Włącz muzykę.
 • Zapisz jaki jest cel Twojej najbliższej pracy. Co masz napisać? Co chcesz w danej chwili osiągnąć? Kiedy zamierzasz skończyć? 
 • Weź głęboki oddech i powoli wypuszczaj powietrze skupiając się na relaksie. Uśmiechnij się sam do siebie.
 • Połóż przed sobą na maksymalnie dwie minuty arkusz Molley’a. Skoncentruj swój wzrok na kropce. Efekt zwiększonej koncentracji osiągniesz kiedy zobaczysz „kropkę w kropce” i białą poświatę . Opisany arkusz jest jednym z najlepszych sposobów uzyskania skupienia i oczyszczenia umysłu. Osobiście stosuję inną metodę w tym punkcie, a jest nią żonglowanie. Kiedy biorę piłeczki do rąk natychmiast wpadam w stan podwyższonej koncentracji. Spróbuj się nauczyć. Tej umiejętności nigdy nie zapomnisz, a wyćwiczona działa porażająco skutecznie.
 • Ustaw stoper na minutę i zrób szybką burzę mózgów. Zapisz dwadzieścia pomysłów na tekst używając haseł kluczy.
 • Ustaw stoper na czas podany wcześniej w celu i zacznij pisać wykorzystując zapisane pomysły. Dzięki temu nauczysz się efektywnej pracy pod presją czasu.
 • Po wykonaniu zadania odznacz wykonany cel. W ten sposób utrwalisz w sobie nawyk kończenia rzeczy do końca.

Podsumowanie

Opisane wyżej kroki tworzą równowagę między półkulami mózgowymi. Połączenie motywacji, prostej relaksacji i koncentracji dają efekt w postaci efektywnej pracy od początku do końca nad wybranym przez Ciebie zagadnieniem. Pisanie w ten sposób jest bardzo skuteczne i wysoce uzależniające. Jako seo copywriter codziennie stosuje podobne praktyki, szczególnie przed trudniejszymi zleceniami. 

© 2016, Pisanie Online. All rights reserved Using content without author’s permission is prohibited.

About the author

SEO/AI Enchanced Copywriter

Writing is my true passion, profession, and way of life. I am a trusted copywriter for many popular interactive agencies. On my website, I share practical tips and thoughts on content marketing, support personal branding, and share content optimization methods not only for search engines but primarily for readers. Additionally, I sell high-quality, ready-made SEO articles and accept orders from clients interested in long-term cooperation based on trust.