Otwierasz oczy z rana bez budzika, całkowicie wypoczęty, na czas wykonujesz obowiązki i wracasz zadowolony do domu z nienaganną energią do pozostałych zadań? To znaczy, że trafiłeś w biorytm i możesz taki klimat powtórzyć po odpowiednim zrozumieniu zagadnienia. Już chyba rozumiesz, jak to się przekłada na wydajność, jakość życia?
W pośpiechu
Ludzie zaburzają naturalny zegarek biologiczny. Mówisz pewnie często nie mam na nic czasu. Powiedzonko powszechne i jednocześnie wywołujące stres. Jesteś o tym przekonany? Każdy dostaje dwadzieścia cztery godziny do dyspozycji, niezależnie od okoliczności. To fakt. No i co z nim zrobić? Oczywiście wykorzystać do wzmocnienia harmonii życia.
Efektywność pracy zmienia się w ciągu dnia
6:00-11:00 wysoki poziom energetyczny po zjedzeniu obfitego, zdrowego śniadania. W tym czasie najlepiej ogarniać priorytety, najważniejsze zadania wymagające umysłowego zaangażowania. Po 11:00 nadchodzi pora drugiego, lekkiego śniadania, ustabilizowania energii. Czas średniej trudności obowiązków (rutyny), stosunkowo wysoka wydajność wynikająca z przyzwyczajenia, duża motywacja zanikająca około godziny 15:00. Już naturalnie wchodzisz w stan zmęczenia, psychika tworzy podsumowanie dnia. Na koniec rozpatruj sprawy delikatne, może przenieś coś ważniejszego na rano, posegreguj grafik, opłać rachunki. Pory wieczorne to okres dekoncentracji, relaksu, przyjemności. Wyciszenie, przygotowanie do snu. Planowanie i kontrola kolejnego dnia roboczego.
Z dnia pisarza
Pisanie tekstów seo wymaga twórczego podejścia, które zmienia się na przestrzeni dnia, dlatego warto wiedzieć w jakich okresach posiadasz moc umysłową. U mnie najlepszy czas na pisanie to 20-23:00, wtedy wychodzą ze mnie najwyżej oceniane treści. Ciągle się łapię, że przed snem kreatywność wzrasta do niesamowitych poziomów. Lubię otworzyć okno, spojrzeć w noc i oddać się tworzeniu.
Praktyczne zwiększenie wydolności
Większość ludzi zaburza system efektywności pracy, relaksu przez brak odpowiedniego wypoczynku, złe nawyki żywieniowe, za dużą dawkę kofeiny, używek. Efektywność pracy zmienia się nie tylko w ciągu dnia, ale też zgodnie z cyklem tygodniowym, miesięcznym, rocznym. Musisz rozpoznać własne predyspozycje, żeby zagospodarować najlepiej najsłabsze dni i nie stracić potencjału do zarabiania, czy realizacji długoterminowych celów. Najlepiej wydajność energetyczną podnosi systematyczny, lekki wysiłek fizyczny. Forma, właściwie bez różnicy, po prostu ciągłość. Przy pracy siedzącej to właściwie obowiązkowa sprawa. Dbanie o formę to jeden z nawyków bogactwa powtarzający się non stop w literaturze związanej z motywacją.
Drzwi do pozytywnych zmian
Oczywiście przedstawiony schemat dotyczy typowego pracownika o profilu 3 na 8 (praca, relaks, sen). Różnie jednak bywa. Nocne zmiany, elastyczność, dopasowanie pod wymagania szefa. Masz problem z sennością? Zdrzemnij się w ciągu dnia. Nie na długo. Piętnaście minut absolutnie wystarczy. Próby oszukania natury kończą się brakiem koncentracji, spadkiem motywacji, ba depresją nawet. Świetnie działa wstawanie zawsze o tej samej godzinie. Okres przejściowy trwa około dwóch tygodni. W końcu zrezygnujesz z budzika, zaufasz sobie. Ciekawe doświadczenie.
Uwierz biologii organizmu
Harmonię trudno uchwycić, jednak jesteśmy zbudowani tak, aby funkcjonować cyklem. Najpierw wysoka energia, szczyt, a później spadek i tak w kółko. Obserwuj siebie, wyłapuj szczyty i dołki i w ten sposób kształtuj wyższy poziom energii oraz czas optymalnego odpoczynku, najbardziej wartościowego dla ciała.
© 2020, Pisanie Online. All rights reserved Using content without author’s permission is prohibited.