Stephen King należy do ścisłej czołówki pisarzy. Osiągnął sukces wydawniczy i odkrywa przed innymi autorami arkana sztuki. Poznaj wypróbowane metody, dzięki którym wspiął się na szczyt.
Piramida Kinga
King posłużył się metaforą piramidy do przedstawienia hierarchii wśród pisarzy.
Na najniższym stopniu znajdują się źli pisarze utożsamiani z pracami zaliczeniowymi, plagiatami, beznadziejnym stylem, niewiedzą. Kolejny poziom to pisarze fachowcy spotykani w lokalnych gazetach, promujący własne, najczęściej specjalistyczne poradniki. Charakteryzują się ciekawym stylem z szansą ewolucji w bardzo dobrego twórcę. W tej grupie znajduje się King. Potwierdza to. Poznał własny talent i ograniczenia, ale wykorzystuje cały potencjał do pisania, nie rozprasza się. Ostatni stopień piramidy zajmują geniusze pióra, tj. Adam Mickiewicz, William Szekspir.
Czy każdy może dobrze pisać?
King filozofię pisania opiera na dwóch tezach. Jeżeli chcesz dobrze pisać opanuj podstawy, tzn. elementy stylu, gramatykę, słownictwo. Po włożeniu trudu i poświęcenia fachowiec osiągnie status dobrego autora.
Rutyna pisarska połączona z czytaniem
Sukces pisarski wiąże się nierozłącznie z nieustannym pisaniem i czytaniem, zbieraniem interesujących materiałów, pomysłów. Nie ma dróg na skróty.
King produkuje dwa tysiące dziennie. To jego norma. Początkującemu autorowi poleca tysiąc słów dziennie. To mniej więcej jeden bardzo wyczerpujący artykuł tematyczny. Trzy strony dziennie to ponad tysiąc stron rocznie. Nie dziwne, że King to bestsellerowy autor z tyloma pozycjami. Siada i robi.
Dobra, zróżnicowana lektura pobudza umysł, właściwie dwie półkule mózgowe. W krajach rozwiniętych spada odsetek ludzi czytających. Nie ma na to czasu, chęci. Złe nawyki z ławki szkolnej, a wręcz czysta nienawiść do lektur też nie pomaga. Praktykujący pisarz musi czytać, nie ma wyjścia.
King poświęca przedpołudnie, czyli według niego najlepszy czas kreatywny na twarde pisanie. Popołudniami relaksuje się, natomiast wieczorami czyta. Pisze codziennie, nawet w Boże Narodzenie. King wspiera idealnie ideę biorytmu w pracy twórczej. Nie łamie raz złapanej rutyny. To prawda, ponieważ umysł bardzo szybko wraca na właściwe tory przy stosunkowo krótkich przerwach i generuje jeszcze więcej ciekawych pomysłów. Praca, odpoczynek, zmiana aktywności, powrót ze świeżą głową. To nie tylko rada dedykowana początkującym pisarzom, ale właściwie wszystkim osobom aktywnym zawodowo.
Pisz dla idealnego czytelnika
Stephen pisze powieści w samotności, bardzo szybko, nawet w jedną porę roku. Dzieła adresuje zawsze do konkretnej osoby. Żona Tabitha to jego idealny czytelnik. Przekierowanie przekazu do jednego człowieka, a nie ogółu daje najczęściej większą motywację. Pisarz myśli w nieco innych kategoriach.
Po napisaniu chowa maszynopis do szuflady na sześć tygodni. Następnie wraca do normalnego życia. Po upływie tego czasu już z innym spojrzeniem robi korektę treści. Ostatecznie pokazuje dokonania pisarskie znajomym, którzy od lat recenzują jego książki.
Sukces Kinga to rezultat mozolnej pracy. Pytany o tajemnice warsztatu wskazuje na zdrowie i żonę. Jej wyrozumiałość umożliwiła mu uprawianie wymarzonej pracy pisarskiej w przyjemnym środowisku.
© 2020, Pisanie Online. All rights reserved Using content without author’s permission is prohibited.